Diyarbakır’da askeri lojmanda patlama

DİYARBAKIR’DA ASKERİ LOJMANDA PATLAMA

Diyarbakır’da askeri lojmanda patlama meydana geldi. Patlamada 5 katlı bir binanın yarısı çöktü. Enkaz altından 8 kişi yaralı olarak kurtarıldı, 8 kişi daha enkaz altında. Valilik, kazan dairesinde kalorifer kazanının patladığını açıkladı. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın Ofis Semtindeki 7. Kolordu Komutanlığı’na ait Kurdoğlu Askeri Lojmanlarında bitişik 2 bloktan oluşan 5 katlı toplam 10 daireli binanın bir bloğu, kalorifer kazanının patlaması sonucu çöktü. Büyük paniğin yaşandığı olayda, ekipler ilk etapta 2’si erkek 6’sı çocuk ve kadın olan 8 yaralıyı kurtardı. Enkaz altında 8 kişinin daha bulunduğu ve kurtarılması amacıyla çalışmaların devam ettiği bildirildi.

VALİLİK: KALORİFER KAZANI PATLADI

Diyarbakır Asker Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada da, il merkezindeki Kurtoğlu Askeri Lojmanları’nda bir binanın kazan dairesinde kalorifer kazanının patlaması sonucu, binanın yarısında çökme meydana geldiği belirtildi.

KAZANIN VANASI KAPALIYMIŞ

Kurdoğlu Askeri Lojmanlarında kalorifer kazanının patlamasıyla çöken binanın enkazında arama kurtarma çalışmaları sürerken, yapılan ilk incelemelerde kalorifer kazanının su sirkülasyonunu sağlayan devri daim vanasının açılmamasından kaynaklandığı belirtildi. Kazandan, kalorifer peteklerine giden suyun sirkülasyonu sağlayan vananın açılmaması nedeniyle aşırı derecede ısınan suyun bahar basıncı ile kazan patladı. Yetkililer, bu olasılık üzerinde dururken, araştırmanın sürdüğünü bildirdi.

Patlamanın meydana geldiği kazanın daha önce de birkaç arıza yaptığı ve onarıma alındığı son onarımın da dün akşam yapıldığı belirtildi. Gece yakılmayan kaloriferin saat 04.00’den sonra çalıştırıldığı açıklandı. Yetkililer, kazanan kömürlü olmasının daha büyük bir faciayı önlediğini belirterek, “Kazanın kömürlü olması patlamanın şiddetini azalttı. Sıvı yakıtlı olsaydı, bitişikteki binayı da yıkar ve büyük bir facia yaşanırdı” dedi.

1 KİŞİ GÖZALTINDA

Askeri lojmanda meydana gelen patlamanın ardından, dün gece patlamanın olduğu kalorifer kazanının bakım ve onarımını yapan M.B. gözaltın alındı.

M.B.’nin askeriyede görevli sivil personel olduğu belirtilirken, patlamada sabotaj ya da ihmal bulunup bulunmadığı araştırılıyor.

BOMBA UZMANLARININ ARAŞTIRMASI

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden gelen bomba uzmanları, enkazda arama yaparak patlamaya bir bombanın yol açıp açmadığını da araştırıyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda bomba izine rastlanmadı. Yetkililer olayla ilgili görgü tanıklarının ifadelerinin alındığını, soruşturmanın sürdüğünü belirtti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı patlamayla ilgili soruşturma başlattı.

ENKAZ ALTINDAN ‘İMDAT’ SESİ

Kurdoğlu Askeri Lojmanlarında meydana gelen patlama ardından enkaz altında kalan 2 kişiden ‘imdat’ sesleri duyulması üzerine çalışmalar bu noktada yoğunlaştırıldı. Beton kırma aletleriyle seslerin geldiği yere ulaşılmaya çalışılırken, enkaz altında son bilgilere göre 8 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Bir toplantı için Ankara’da bulunan Diyarbakır Valisi Efkan Ala, patlama üzerine kentte döndü.

GENELKURMAY KURTARMA EKİBİ ÇALIŞMALARA KATILDI

Genelkurmay Başkanlığı Doğal Afet Arama Kurtarma Birliği’nden bir ekip, Diyarbakır’a gelerek eğitilmiş köpeklerle kurtarma çalışmalarına katıldı.

Şahinkaya Apartmanı’nda kalorifer kazanının patlaması sonucu meydana gelen çökmenin ardından sivil savunma, itfaiye ve askeri personelce başlatılan kurtarma çalışmaları devam ediyor. Genelkurmay Başkanlığı Doğal Afet Arama Kurtarma Birliği’nden bir ekip de uçakla Diyarbakır’a geldi. Doğal Afet Arama Kurtarma Birliği, eğitilmiş köpeklerle kurtarma çalışmalarına katıldı.

Çalışmalara zaman zaman ara verilerek, tamamen sessiz bir ortam sağlandıktan sonra hassas ses cihazlarıyla enkaz altında kalanların yerlerinin belirlenmesine çalışılıyor.

2018-03-07T01:34:20+00:00